|
Scnenariusz zajęć w klasie VI życia
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1796 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
Jest to scenariusz zajęć przeprowadzonych w klasie VI życia. Celem zajęć było przedstawienie dzieciom z dysfunkcją intelektualną zawodu górnika. Scenariusz zajęć
Przedmiot: 1 h funkcjonowania w środowisku, 1 h plastyki
Klasa: VI życia
Temat ośrodka tygodniowego: Różne zawody
Temat ośrodka dziennego: Praca górnika
Cele edukacyjne:
- wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie, zapoznanie z pracą wykonywaną przez górnika
- wzbogacanie czynnego i biernego słownictwa
Cele zoperacjonalizowane: A. Uczeń zna:
- bogactwo naturalne jakim jest węgiel
- pochodzenie węgla
- narzędzia i przybory potrzebne górnikowi
- datę 04.12 – święto górników - Barbórka
B. Uczeń rozumie:
- że praca górnika jest niebezpieczna i ciężka
- wartość węgla w życiu człowieka
C. Uczeń potrafi:
- rozwiązać krzyżówkę, odczytać hasło
- dokonać analizy i syntezy wyrazu „górnik”
- określić cechy węgla
- wykonać pracę plastyczną
- uporządkować stanowisko pracy
Cele rewalidacyjne:
- rozwijanie uwagi, pamięci oraz myślenia w toku obserwacji
Metody:
- oparte na słowie, oparte na obserwacji, oparte na praktycznym działaniu
Zasady:
- poglądowości, indywidualizacji wymagań, stopniowania trudności, wzmocnień pozytywnych
Formy pracy:
Środki dydaktyczne:
- naturalny węgiel, tekturowe węgielki, krzyżówka, etykiety z hasłami, obraz przedstawiający górnika, węgiel do rysowania, kalendarz
Przebieg zajęć I. Zajęcia wstępne
- Wzajemne powitanie piosenką „Wszyscy są”
- Zajęcia porządkowe
2.1. Sprawdzenie listy obecności 2.2. Kontrola czystości 2.3. Praca dyżurnych
- Obserwacja stanu pogody i zmian zachodzących w środowisku
- Ustalenie nazwy dnia tygodnia, miesiąca, pory roku, zaznaczenie daty w kalendarzu, zapisanie na tablicy, odpoznawanie etykiet
- Wspólne zaśpiewanie piosenki o tematyce jesiennej
- Obserwacja ruchu wskazówek zegara, odpoznawanie godziny
- Przypomnienie tematów z ostatnich lekcji
- Wprowadzenie do tematu lekcji – worek Seguina
II. Zajęcia właściwe
- Wyciągnięcie węgla z worka Seguina
- określenie zawartości worka
- określenie cech węgla: barwy, kształtu i wielkości
- Rozmowa kierowana na temat pracy górnika
- Rozpoznawanie postaci górnika wśród innych obrazów
- Odpoznawanie na tablicy tematycznej etykiety z wyrazem „górnik” – analiza i synteza wyrazu
- Odpoznawanie daty w kalendarzu – święta górników
- Wspólne rozwiązanie krzyżówki umocowanej na tablicy. Odczytanie hasła
- Przygotowanie miejsca pracy do plastyki
- Rozdanie tekturek z narysowanymi konturami węgla, węgla do rysowania
- Wypełnianie konturów węglem do rysowania, zwrócenie uwagi na estetyczne wykonanie pracy
- Podpisanie pracy imieniem i nazwiskiem
- Prezentacja prac
III. Zajęcia końcowe
- Porządkowanie stanowiska pracy przez uczniów
- Podsumowanie dnia pracy
- Ocena pracy uczniów i zachowania się w ciągu dnia
- Pożegnanie w miłej atmosferze
Zajęcia przygotowała i przeprowadziła: Ewa Klimczak |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|